Zmes do ostrekovačov


Banalita. Určite?

Možno to znie ako banalita, ale so znižujúcou sa teplotou určite nezabudni naliať do ostrekovačov roztok s nemrznúcou zmesou. Inak sa ti na aute môže poškodiť celý systém, ktorý s ostrekovačmi súvisí (praskanie trubíc, v ktorých je kvapalina, prasknutie nádrže na kvapalinu, zničenie trysiek ostrekovačov...) a musel by si zbytočne míňať peniaze na opravu tohto systému, resp. výmenu jeho jednotlivých komponentov.


Na čo si dať pozor?

Aj pri tejto zdanlivo jednoduchej činnosti akou je použiť kvapalinu, ktorá ani v mínusových teplotách nezmrzne urobia ľudia chyby, ktorým ty radšej predíď.

Nemrznúcu kvapalinu len dolejem do nádržky s veľkým množstvom letnej kvapaliny

Ak máš v nádrži ešte veľa "letnej" kvapaliny a do nej doleješ tú nemrznúcu, tak sa tieto kvapaliny samozrejme zmiešajú. Maj na pamäti, že tým sa vytvorí roztok, ktorý už nebude nemrznúci do teploty, ktorá bola na nádobe s nemrznúcou kvapalinou uvedená. Preto je pri nalievaní nemrznúcej kvapaliny do nádržky vhodné sa uistiť, že jej tam naleješ také množstvo, aby bol výsledný roztok dostatočne nemrznúci.

Ak máš v nádržke stále "veľa" letnej kvapaliny a v noci má už mrznúť, tak ju radšej vystriekaj a potom dolej tú nemrznúcu. Síce to nie je veľmi ekologické, ale napriek tomu je to dôležitá prevencia. Ver nám, oprava resp. výmena častí, ktoré by sa mohli poškodiť by ťa stála viac, než tá trocha kvapaliny.

Ak ma mrznúť hneď po tom, ako si do nádržky dolial prvú nemrznúcu kvapalinu, nebude na škodu po doliatí nemrznúcej kvapaliny na chvíľu zapnúť ostrekovače, aby sa táto nemrznúca kvapalina dostala z nádržky do celého systému trubičiek a hadičiek namiesto tej, ktorá by v nich mohla zamrznúť.

Separátna nádržka na kvapalinu ostrekovača zadného okna

Ak máš ostrekovač aj na zadnom okne uisti sa, že pre tento ostrekovač nemáš separátnu nádrž na kvapalinu, do ktorej je tiež potrebné naliať nemrznúcu zmes. Väčšina áut, ktoré ešte separátnu nádržku majú, ju má umiestnenú niekde v okolí kufra (a je viditeľná napr. na ráme kufra po jeho otvorení).