Ako si vybrať tie správne kolesá na zimu?


Dilema známa väčšine motoristov, ktorí stoja pred kúpou nových kolies na zimu. Užšie alebo širšie? Odpoveď sa ti možno nebude páčiť. Neexistuje totiž jedna, univerzálna pravda.


Oboje má svoje pre a proti. Predstavme si, že máme užšie aj širšie kolesá obuté do pneumatík rovnakej značky, typu aj roku výroby. Aké by boli výhody a nevýhody užších a širších kolies obutých na rovnakých pneu?


Užšie kolesá

  • lepšia odolnosť voči aquaplanningu
  • lepší záber na vode a na snehu

Širšie kolesá

  • vyzerajú cool :)
  • kratšia (lepšia) brzdná dráha na mokrej i suchej vozovke
  • auto na suchej vozovke lepšie drží


V každom prípade by sa mala veľkosť kolies, ktoré zvažuješ pohybovať len vo výrobcom odporučenom rozsahu. Výber medzi nimi už závisí od toho, aká zima nás čaká (suchá alebo zasnežená) a v akých podmienkach sa s autom najčastejšie pohybuješ.


Do oblastí, kde sú neupravené cesty a veľa snehu zvykom väčšinou zvíťazia užšie kolesá vďaka ich lepšej brodivosti (v praxi rozumej lepšiemu záberu na snehu a na vode). OK, brzdná dráha bude síce o niečo dlhšia, než by bola na širších kolesách, ale v zima treba jazdiť opatrne. S užšími pneumatikami si budeš nechávať väčší odstup od auta pred tebou (čo v každom prípade aj tak odporúčame), ale vyjdeš s nimi v zime aj na miesta, kde sa ti to so širokými kolesami nemusí vždy podariť.