Oplatí sa prejsť školou šmyku?

Oplatí sa prejsť školou šmyku?

Pocit, ktorý v tebe zostane po prvom šmyku v aute je väčšinou prirodzene strach a šok.

Škola šmyku je dnes dobre známym pojmom. Zo samotného názvu je jasné, čo by nás mala naučiť. Čo konkrétne však zahŕňa a ako takýto výcvik prebieha? Stojí za to absolvovať takýto výcvik? Ako si vybrať školu šmyku?

Pred absolvovaním školy šmyku väčšina z nás váha. Oplatí sa to? Naučím sa niečo nové? Nepôjdem sa radšej pošmýkať len niekde na parkovisko? Odpoveď je jednoznačná. Áno. Ak by školu šmyku absolvoval každý šofér povinne, boli by zimné cesty bezpečnejším miestom.

Pocit, ktorý v tebe zostane po prvom šmyku v aute je väčšinou prirodzene strach a šok.

Pocit, ktorý v nás zostane po prvom šmyku v aute je väčšinou prirodzene strach a šok. Ak prvý šmyk, ktorý zažiješ bude v reálnej premávke niekde na ceste, tieto pocity ťa ovládnu, nezareaguješ na neho správne a môže to mať fatálne následky. Zvládanie šmykov si vyžaduje hlavne prax. oboznámenie sa s pocitom, ktorý sprevádza šmyk. Preto je nanajvýš vhodné sa na zvládanutie šmyku pripraviť "na nečisto", v bezpečných, kontrolovaných podmiekach tréningového centra. V zime môže takýto výcvik v najkrajnešom prípade zachrániť nie je len tvoj život, ale aj život šoféra idúceho oproti.

Krok 1: Výber správnej školy

Na Slovensku je viacero škôl šmyku nachádzajúcich sa v rôznych lokalitách. Pri výbere lokality je okrem vzdialenosti dôležité zohľadniť aj jej vybavenie. V mnohých lokalitách si napr. nevyskúšaš pretáčavý šmyk (zadná náprava sa snaží predbehnúť prednú časť vozidla), pretože nemajú zariadenie na "vyhodenie" zadku auta. Alebo nezažiješ vyhýbanie sa vodnej stene, ktorá sa pred tebou objaví. Väčšinou s tým súvisí aj mierne vyššia cena za kurz. Jednoznačne ale odporúčame priplatiť si.

Krok 2: Výber správneho kurzu

Okrem vybavenia lokality ovplyvňuje cenu kurzu "balíček", ktorý si vyberieš. Ak to peňaženka dovolí, opäť odporúčame priplatiť si rovno za lepší, rozsiahlejší kurz. Základné kurzy bývajú často krátke, obsahujú len základné teoretické informácie a minimum času na praktickú časť - precvičovanie šmykov. Rozdiel v cene za tieto kurzy pritom nie je priepastný. Peňaženka by viac pocítila kúpu základného kurzu a neskôr dokúpenie ďalšieho, pokročilejšieho.

Krok 3: Teoretická časť

Škola šmyku pozostáva z dvoch základných častí - teoretickej a praktickej. Po príchode do školy šmyku sa celá tvoja skupina (väčšinou cca 12 ľudí) zhromaždí v jednej miestnosti, kde sa odohrá teoretická príprava na šmyky. Aké sú základné zásady bezpečnej jazdy v zime? Aké typy šmyku môžeš dostať? Ako sa pri každom z nich správne zachovať? Teória sa venuje práve týmto a ďalším, súvisiacim otázkam.

Krok 4: Praktická časť

Po absorbovaní teoretických poznatkov je čas ich uplatniť v praxi. Nasadneš do auta, dostaneš vysielačku a zaradíš sa do radu na štart. Čakajú ťa niektoré z týchto disciplín:

  • správne sedenie
  • rýchly slalom medzi kužeľmi
  • núdzové brzdenie na rôznom povrchu
  • ovládanie auta plynom
  • rozjazd do kopca na klzkom povrchu
  • zvládnutie nedotáčavosti
  • zvládnutie pretáčavého šmyku
  • núdzové vyhýbanie sa prekážke

Rýchly slalom medzi kužeľmi preverí, ako rýchlo vieš točiť volantom.Núdzové brzdenie ťa naučí, že s autom je možné zabrzdiť rýchlejšie, než si si myslel. Ovládanie auta plynom ti ukáže, ako môžeš zväčšiť či zmenšiť oblúk otáčania bez toho, aby si čo i len pohol volantom. Rozjazd do kopca na klzkom povrchu preverí, ako dokážeš auto vieš narábať s plynom. Pri zvládaní nedotáčavého a pretáčavého šmyku ide do tuhého. Budeš vystavený situácii, v ktorej sa tvoje auto v takomto šmyku reálne nachádza a budeš ju musieť zvládnuť. Núdzové vyhýbanie sa prekážke si vyskúšaš náhlim manévrovaním pred vodnými stenami, ktoré sa pred tebou budú zjavovať.

Oplatilo sa absolvovať školu šmyku?

Tak čo myslíš, oplatí sa absolvovať školu šmyku? My tvrdíme, že určite áno. Ešte sme sa nestretli s človekom, ktorý by po takejto škole povedal, že mu to nič nedalo. Aj keď si myslíš, že limity a reakcie svojho auta v hraničných situáciách už poznáš, nemusí to byť pravda. To sa ale dozvieš až keď to vyskúšaš.

Momentky zo školy šmykuKontakt

Máš niečo na srdci? Povedz nám to!

7+10=